WEBCLOUD.CZ | DOMENA.CZ

Svět hostingu - Vše o hostingu na jednom místě | Kontakt na redakci

Život českých domén

14.01.09autor: adminrubrika: Archív

Nejprve něco málo z historie českých domén. Ta se začala psát v roce 1994, kdy bylo registrováno první doménové jméno s koncovkou CZ. První roky provozu byly poněkud neutěšené a odpovídaly tehdejšímu stavu a vývoji internetu. Dnešní správce centrálního registru CZ domén, sdružení CZ.NIC, vzniklo až v roce 1998 dohodou patnácti hlavních poskytovatelů internetových služeb.

Sdružení CZ.NIC převzalo vedení centrálního registru a zpoplatňování doménových služeb a zavedlo ´Pravidla registrace doménových jmen v doméně .CZ´, která platí s mírnými úpravami dodnes. Teprve až v roce 2003 dochází k decentralizaci registrace domén a vznikají tedy první komerční registrátoři, nabízející domény široké veřejnosti. Začíná tak rychlý nárůst počtu registrovaných domén a postupné snižování cen včetně zrušení jednorázového registračního poplatku.

Zatím poslední velký průlom nastal v uplynulém roce po zavedení nových pravidel. České domény se tím opět zlevnily, otevřely zahraničním zájemcům a umožnily nezveřejňovat některé osobní údaje. To zvedlo další vlnu zájmu, která se projevila v podobě 14ti tisíc nových domén měsíčně a zvýšený zájem o domény stále pokračuje. Dne 22. prosince 2008 dosáhl počet CZ domén hranice půl milionu a zjednodušeně lze říci, že na každých dvacet Čechů teď připadá jedna česká doména.

Drtivou většinu držitelů domén tvoří živnostníci, společnosti a organizace a pravděpodobně to tak ještě dlouho zůstane. Důvod spočívá jednoduše v tom, že pro osobní život zatím zpravidla vlastní doménu nepotřebujeme, naopak pro podnikání se doména stává stále nutnější podmínkou. Sami pro sebe si lidé nejčastěji registrují svá vlastní jména nebo jména rodin.

Přestože registraci CZ domén nabízí v současnosti 25 oprávněných registrátorů, převážná část trhu je rozdělena mezi tři největší a nejstarší registrátory. Téměř 25 % registrovaných domén spravuje společnost Internet CZ a o druhou příčku se pak dělí společnosti IGNUM a Active 24 s podílem přes 18 %. Ceny CZ domén se u většiny registrátorů pohybují v rozmezí 200 – 300 Kč na 1 rok a hlavní rozdíly mezi registrátory jsou hlavně v kvalitě a ceně dalších přidaných služeb.

Doménu CZ si dnes může registrovat téměř každý, bez ohledu na věk nebo státní příslušnost, stačí dodržet několik základních pravidel. Doména se musí skládat pouze z písmen, číslic a pomlček, přičemž nesmí pomlčkou začínat ani končit a může být dlouhá maximálně 63 znaků. Domény, které by využily tuto extrémní délku, zatím neexistují, ale do budoucna mohou být zajímavou alternativou.

Z počtu registrovaných domén je jasné, že téměř všechny atraktivní domény jsou již zaregistrovány. Těžko byste tak hledali volné jednopísmenné a dvoupísmenné domény. Nebereme-li v úvahu kombinace s čísly, pak ani třípísmenných domén už moc nezbývá, stejně jako používaných jednoslovných pojmů. Předpokládáme-li, že do konce roku 2012 přesáhne počet CZ domén 1 milion, je pravděpodobné, že brzy zmizí i poslední zajímavé domény.

Každý, kdo dnes usiluje o podnikání na atraktivní doméně, nemá zpravidla jinou volbu než si koupit nebo pronajmout doménu nacházející se v cizím držení. Do médií unikla celá řada zpráv o českých doménách, prodaných za částky v řádu milionů a vznikl tak mýtus o astronomických cenách domén, který nabudil další vlnu zájmu doménových spekulantů. Existují tak společnosti i jednotlivci, držící stovky až tisíce domén pro budoucí odprodej případným zájemcům.

Cena atraktivní domény ale nemusí být vždy závratná a existují specializované oborové portály jako Doména-domén.cz, které pravidelně zveřejňují tipy na levné domény a také na dosud volné atraktivní domény. Cenově přijatelným řešením je i pronájem, který nabízí stále více firem, často i s možností garantované ceny za budoucí odkoupení. Přestože poplatky za držení domén klesají, ceny prodeje a pronájmu komerčně zajímavých domén na trhu neustále rostou.

Nejdiskutovanějším tématem pro budoucnost českých domén je zvažované zavedení diakritiky, tedy háčků, čárek a kroužků. Diakritika v internetových doménách sice funguje v řadě zahraničních zemí (z našich sousedů je to Německo, Rakousko a Polsko), její zavedení v tomto stádiu vývoje českého internetu je však úkol přinejmenším velmi komplikovaný a sporný. Přinesl by totiž kromě nových možností také desítky právních sporů a technických či jazykových bariér.

Systém DNSng je na diakritiku připravený, sdružení CZ.NIC ji však začne zavádět teprve v okamžiku, kdy se většina české internetové veřejnosti vyjádří souhlasně. Například v anketě na serveru Domena.cz bylo rovných 58 % návštěvníků proti zavedení diakritiky, 24 % se vyjádřilo pro a 18 % hlasujících zatím neví. Více informací o problematice diakritiky v českých doménách najdete na adrese www.háčkyčárky.cz.

Možná si kladete otázku, zda tu bude doména CZ navždy, nebo ji jednou vystřídá nějaká jiná. Jedinou konkurencí pro domény CZ je do budoucna doménový prostor EU, který bude na území Evropské unie nabývat na významu. Už teď jsou registrovány téměř 3 miliony EU domén a kdo bude chtít rozvíjet svou činnost za hranice ČR, bude doména EU jeho jasnou volbou.

Vše ale nasvědčuje tomu, že počet registrovaných českých domén do budoucna ještě výrazně přibude a nikdo se neodvažuje předpovídat, kdy (a zdali vůbec) se jejich růst zastaví. České domény jsou dobrou investicí, jejich hodnota se v budoucnu přiblíží hodnotě nemovitostí a nepochybně se stanou významnou součástí rodinného dědictví. Z nadcházející generace si pak už jen málokdo dokáže představit, že někdy existovala možnost registrovat si za symbolické částky zajímavé volné domény.

]]>


  • Milan

    Pokud vás zajímá, zda se dá dnes ještě najít pěkná volná jednoslovná CZ doména, dělal jsem si takový malý průzkum, který jsem se rozhodl zveřejnit na http://www.jednoslovne-domeny.cz

    Web obsahuje kategorii TOP domény, kde jsou ty nejlepší ručně vytříděné domény.

blog comments powered by Disqus
© 2018 Svět hostingu - vše o hostingu a doménách