WEBCLOUD.CZ | DOMENA.CZ

Svět hostingu - Vše o hostingu na jednom místě | Kontakt na redakci

Čísla na prodej

13.02.09autor: adminrubrika: Archív

Vedle obchodování s doménami, o kterém už toho bylo napsáno hodně, tiše prosperuje také obor, který by se dal pojmenovat jako trh s čísly. Myšlenka obchodování s čísly vychází jednoduše z toho, že čísla jsou pro vzájemnou komunikací lidí stále důležitější a zapamatovatelná čísla mohou mít vysokou hodnotu, zatímco jejich pořizovací cena bývá žádná nebo jen symbolická. Řeč bude o všech číslech, která lze do určité míry vlastnit a převádět, to znamená nejen různé typy telefonních čísel, ale také čísla pro instantní komunikaci (ICQ, MSN, AIM…) a v neposlední době dokonce také IP adresy.

Snaha uživit se sbíráním a prodáváním čísel se může zdát šílená, ale ve skutečnosti to ale bývá pečlivě vypočítaná a naplánovaná investice s nízkým rizikem a vysokou návratností. K současného růstu trhu s čísly přispívá fakt, že mnoho společností v poslední době opouští sídla a prodejny s drahými nájmy a své zákazníky obsluhují především internetovou a telefonickou komunikací. V této situaci už není tak důležitá prestižní a dobře dostupná fyzická adresa, jako spíš respektovaná a snadno zapamatovatelná čísla a domény.

Cílem společností je proto nalézt a získat taková čísla, která by na jedné straně budila důvěryhodnost a respekt (tzv. „stará čísla“) a na druhé straně byla snadno zapamatovatelná (tzv. „zlatá čísla“), přičemž kombinace obou představuje nejvyšší hodnotu. Pojďme se tedy podívat na to, jaká čísla to jsou a jak se získávají.

Nejžádanější kategorií čísel jsou v současnosti samozřejmě čísla telefonní, zvláště pak mobilní čísla a tzv. zelené linky 800. Zajímavá čísla lze často sehnat v běžné podobě předplacených SIM karet přímo v prodejnách mobilních operátorů, ovšem k regulérnímu obchodování to nestačí. Opravdová zlatá čísla nabízejí operátoři za jiných podmínek nebo za podstatně vyšší ceny, i tak se ale investice mnohonásobně vrátí. Proto také obchodníci vždy s napětím očekávají otevření nové číselné řady (úvodní trojčíslí), aby se ucházeli o nová zlatá čísla.

K dosažení onoho dojmu důvěryhodnosti a respektu ale nestačí jen snadno zapamatovatelné číslo a je potřeba se poohlédnout po číslech, která vznikla spolu s příchodem prvních mobilních telefonů, tedy číselné řady 601, 602, 603 a 604. Poselství, které vysílá držitel takové čísla, zní: „Mám své číslo déle než vy, můžete mi věřit!“. Vyplatí se proto zaměřit především na hledání „starých zlatých čísel“, která jsou příslibem dobrého zúročení vložené námahy. Největšími zájemci o tato čísla jsou pak subjekty, jejichž podnikání přímo závisí na zapamatování telefonního čísla, jako například taxi, informační služby, donášky, půjčky, servisní služby a další.

Celá řada společností také předpokládá, že jim budou zákazníci volat často a dlouho a aby jim vyšli vstříc, nabízejí několik čísel, mezi nimiž jsou zastoupeny sítě všech mobilních operátorů a ti, kdo mají zvýhodněné volání do vlastní sítě, pak mohou výrazně uspořit. Někdo jde však ještě dál a touží získat stejnou šestimístnou kombinaci čísla u dvou nebo i tří operátorů. Zde nastupují do akce specialisté na čísla, kteří už zpravidla ve své sbírce několik takových úlovků mají. I tak jsou ale pryč časy, kdy bylo možné získat ta nejatraktivnější stejná čísla u různých operátorů. Takovou kombinací, jako například 603 111 111 a 604 111 111, se dnes může pochlubit už jen málokdo.

I tak lze ale zajít ještě dál, a sice nabídnout zákazníkům kontakt na tzv. zelenou linku 800, stručně řečeno číslo pro volání na účet volaného. Až donedávna bylo pronajímání těchto linek velmi nákladné, ale s příchodem malých telekomunikačních společností, hlavně z oblasti VoIP a internetové telefonie, se výrazně zostřila konkurence a ceny poklesly tak, že si dnes může zelenou linku dovolit podstatně více firem, než před několika lety. Na druhou stranu jsou tím ale všechna nejatraktivnější čísla vyčerpaná a kdo chce takové číslo vlastnit, nezbývá mu, než ho draze vykoupit nebo levně pronajmout od některého z malých operátorů, kteří stále ještě vlastní množství zajímavých a nevyužitých „osmistovek“.

Není ale vždy nutné snažit se získat za každou cenu tu nejlepší zelenou linku. Mnoho společností už objevilo kouzlo toho, že lze k lepšímu zapamatování převést čísla na písmena, odpovídající tlačítkům mobilního telefonu. Je však nutné vtěsnat se nebo roztáhnout na 6 znaků, pěkným příkladem je třeba číslo 800 144 686 společnosti IGNUM, prezentované jako 800 1IGNUM.

Dobrou alternativou zelených linek jsou nedávno zavedené tzv. modré linky s předvolbou 844, kdy volající platí cenu hovoru blízkou místnímu tarifu. Číselné kombinace modrých linek zatím nejsou tak vyčerpané, jako osmistovky a je tedy zatím z čeho vybírat.

Jak ale stojí v úvodu tohoto článku, trh s čísly se neomezuje jen na telefonní čísla. Stále více společností nabízí technickou nebo prodejní podporu ve formě instant messagingu, především MSN nebo v Českých zemích populární ICQ. Specifickou vlastností ICQ je především to, že nelze ovlivnit volbu čísla, které nový uživatel získá a přidělování probíhá pořadově. Z ICQ čísla lze tedy vyčíst, zda se někdo registroval teprve před pár dny nebo naopak před pár lety. Nejdůvěryhodnější jsou tedy sedmimístná a osmimístná ICQ čísla a snahou každé větší společnosti je takové číslo získat.

Další zmíněnou oblastí čísel jsou IP adresy. Samozřejmě neexistuje moc serverů, jejichž vlastníci by potřebovali nebo chtěli mít snadno zapamatovatelnou IP adresu, ale najdou se i tací. Hodnota IP adres však spočívá v tom, že je jich na rozdíl od jiných typů čísel omezené množství a rychle jich ubývá. Přechod z IPv4 na IPv6 přitom neprobíhá ani zdaleka tak, jak je nutné pro zabránění vyčerpání současných adres a dnes už tedy není otázkou, zda IP adresy dojdou, nýbrž kdy. Celá řada investorů po celém světě proto rezervuje vlastní rozsáhlé bloky IP adres pro budoucí výhodné zhodnocení.

Pronajmout si vlastní IP adresy však může téměř kdokoliv s hostovaným serverem od ISP, který nabízí adresy k pronájmu. Cena IP adres se však nedá do budoucna odhadovat ani garantovat. Rozšiřování internetu je na IP adresách přímo závislé a těžko předvídat, kam se vyšplhá cena pronájmů po jejich vyčerpání.

Investice do čísel je zajímavou příležitostí pro odborníky, kteří nechtějí rozvíjet vlastní velkou společnost, ale zaměřit se na specializovaný obor, který má opravdové zhodnocení teprve před sebou. Patříte-li naopak mezi ty, kdo mohou v budoucnu potřebovat atraktivní čísla, neváhejte a pořiďte si je nyní, dokud je jejich cena stále ještě symbolická.

]]>


blog comments powered by Disqus
© 2018 Svět hostingu - vše o hostingu a doménách