WEBCLOUD.CZ | DOMENA.CZ

Svět hostingu - Vše o hostingu na jednom místě | Kontakt na redakci

Co je PHP

13.11.09autor: adminrubrika: Archív

Krátce o Historii

Historie PHP začíná zhruba v roce 1994, kdy Rasmus Lerdorf napsal jednoduchý systém pro evidenci přístupu ke stránkám. Tento systém se postupně vyvíjel, až se z něj stal plnohodnotný skriptovací jazyk s velice bohatou knihovnou funkcí. Aktuálně poslední „ostrou“ verzí PHP je 5.3.0, která je k dispozici od 30. června 2009. Přibližně jednou za měsíc je uvolněna nová podverze, která obsahuje opravy chyb předešlých verzí a často přidává podporu pro další nové knihovny.

Jak PHP pracuje?

PHP skripty jsou většinou prováděny na straně serveru a k uživateli je přenášen až výsledek jejich činnosti. Syntaxe jazyka je inspirována několika programovacími jazyky (Perl, C, Pascal a Java). PHP je nezávislý na platformě, skripty fungují tedy bez větších úprav na mnoha různých operačních systémech. Podporuje mnoho knihoven pro různé účely – např. zpracování textu, grafiky, práci se soubory, přístup k většině databázových systémů (např. MySQL, ODBC, Oracle, PostgreSQL, MSSQL) a podporu celé řady internetových protokolů (HTTP, SMTP, SNMP, FTP, IMAP, POP3, LDAP…)

PHP se stalo velmi oblíbeným především díky jednoduchosti použití a tomu, že kombinuje vlastnosti více programovacích jazyků a nechává tak vývojáři částečnou svobodu v syntaxi. Toto je na druhou stranu také jedna z nevýhod tohoto jazyka. Nekonzistentní vývoj v předešlých letech s sebou i teď přináší často měnící se příkazy, parametry anebo nesourodé pojmenování funkcí.

V kombinaci s operačním systémem Linux, databázovým systémem (obvykle MySQL nebo PostgreSQL) a webovým serverem Apache je často využíván k tvorbě webových aplikací. Pro tuto kombinaci se vžila zkratka LAMP – tedy spojení Linux, Apache, MySQL a PHP nebo Perl.

Kde se můžeme s PHP setkat?

I když zrovna nejste programátor, ale jen klasický uživatel internetu, PHP vás i tak dostihne prakticky všude. I když zrovna nejste programátor, ale jen klasický uživatel internetu, PHP vás i tak dostihne prakticky všude. Pro představu. V


blog comments powered by Disqus
© 2018 Svět hostingu - vše o hostingu a doménách