WEBCLOUD.CZ | DOMENA.CZ

Svět hostingu - Vše o hostingu na jednom místě | Kontakt na redakci

Jak na POP3 a IMAP

20.12.09autor: adminrubrika: Archív

Založení zdarma provozovaného mailboxu (e-mailové schránky) je dnes většinou jen otázkou několika kliků ve vašem prohlížeči. Proč tedy využívat placené služby webhosterů? Důvodů je hned několik. Především se zakoupenou službou získáváte v naprosté většině případů také neustálou technickou podporu, e-maily jsou zálohované a vše je zastřešeno kvalitní antispamovou ochranou. Z toho vyplývá, že po těchto placených službách sáhnou především firmy, ale i jednotlivci, kteří chtějí opravdu spolehlivé e-mailové řešení.

Jak lze s poštou pracovat?

V zásadě jsou aktuálně nejběžnější 3 základní „modely“ práce s poštou, které lze navíc i kombinovat.

Práce přímo v internetovém prohlížeči – tzv. webmail.

Webmail je webové rozhraní pro práci s vaším mailboxem, které vám poskytuje zřizovatel služby. Lze také mluvit o tzv. „tenkém klientu“.

Výhody: Emaily máte vždy po ruce i na cestách. Ke své poště se dostanete prakticky z jakéhokoli počítače připojeného k internetu.

Nevýhody: Webové rozhraní často nenabízí pohodlí robustních e-mailových klientů. Zprávy se v čase stále kumulují na serveru (při jejich pravidelném neodmazávání), což může při jejich větším objemu a omezení kapacity prostoru na straně serveru mít za následek vyčerpání přiděleného prostoru. Následek je většinou takový, že další poštu již nelze přijímat. Poštu také nelze ze strany uživatele snadno zálohovat.

Práce s mailboxem pomocí e-mailového klienta

Jedná se o tzv. „tlustý klient“. Většina z vás jistě zná programy jako je Microsoft Outlook, Thunderbird a další. V zásadě existují dva základní způsoby práce s poštou pomocí těchto aplikací.

POP3 (Post Office Protocol – Version 3)

Základní myšlenkou tohoto protokolu je práce s poštou přímo v počítači uživatele. Zprávy se uchovávají na serveru do té doby, než se k němu pomocí POP3 nepřihlásí uživatel. POP3 následně všechny zprávy stáhne na disk v počítači a ve výchozím nastavení ze serveru také vymaže.

Výhody: Zabrání se zaplnění schránky na serveru a práce s poštou na lokálním počítači je rychlejší (využitelné například při pomalém GPRS připojení)

Nevýhody: Po stažení jsou zprávy smazány ze serveru a nejsou tedy již dostupné odkudkoli ale jen z konkrétního počítače, který je stáhl. Situace má však řešení. Naprostá většina e-mailových klientů umožňuje připojení POP3 nastavit tak, aby pošta byla zároveň ponechána na serveru. Znovu však nastupuje teoretický problém zaplnění schránky.

IMAP (Internet Message Access Protocol)

IMAP stejně jako POP3 umožňuje klientovi manipulovat s poštou uloženou na poštovním serveru, ale pracuje jiným způsobem. Zatímco POP3 stahuje (a maže) zprávy z poštovního serveru a ukládá je na lokálním disku, IMAP se zprávami pracuje na serveru a na serveru zprávy zůstávají, dokud nejsou klientem označeny ke smazání. Jednoduše řečeno, IMAP je navržen tak, aby se vzdálenou schránkou pracoval jako by byla lokální.

Výhody: Zprávy jsou z pohledu uživatele dostupné jak na serveru, tak i v lokálním počítači. Smazání zprávy v e-mailovém klientu resultuje ve smazání stejné zprávy na serveru a naopak. Obsah je tedy vždy synchronizovaný. Ideálně se tedy hodí v kombinaci s přístupem přes Webmail.

Nevýhody: Teoreticky při pravidelném neodmazávání zpráv nastává riziko naplnění kapacity schránky.

Jak nejlépe tyto metody zkombinovat?

Pro základní přístup k e-mailové schránce zcela jistě doporučuji IMAP. Zajistí se tím dostupnost obsahu schránky i ve chvíli, kdy budete na cestách a svůj počítač nebudete mít u sebe (přes Webmail). Pokud přijímáte velké množství zpráv s velkými přílohami a všechny zprávy jsou pro vás důležité, bude třeba schránku s IMAP připojením čas od času zálohovat. To lze pomocí Microsoft Outlook provést tak, že v zobrazení složek vyvoláte vlastnosti například složky „doručená pošta“ a přejdete na záložku „automatická archivace“. Zde je možné podrobně nastavit, jak staré zprávy se mají archivovat a především kam. Staré zprávy lze také označit na smazání. Problém s případnou omezenou kapacitou schránky je tak vyřešen.


blog comments powered by Disqus
© 2018 Svět hostingu - vše o hostingu a doménách