WEBCLOUD.CZ | DOMENA.CZ

Svět hostingu - Vše o hostingu na jednom místě | Kontakt na redakci

Vánoce na internetu

20.12.09autor: adminrubrika: Archív

Přestože při návštěvě českých portálů zpravidla nenarazíte na náznaky vánoční výzdoby stránek jako v předchozích letech, mají alespoň některé významné portály vlastní sekci, zaměřenou pouze na Vánoce a vše, co s nimi souvisí. Jde o vánoční weby, kde si můžete každý den přečíst nový článek o Vánocích, vánoční horoskop, diskutovat o Vánocích, vánočně soutěžit a hlasovat, vyplňovat vánoční kvízy a v neposlední řadě se zde dovíte řadu informací o českých vánočních tradicích i o oslavách těchto svátků v zahraničí. Za návštěvu určitě stojí hlavně vánoční sekce portálu Centrum (vanoce.centrum.cz).

Ač se to zdá neuvěřitelné, během posledních let se s rozvojem internetu výrazně proměnil přístup i k oslavám vánočních svátků. Jednou z tradičních součástí Vánoc, kterou mladá generace opustila jako první, byly vánoční pohlednice a papírová přání. Dnes je nahradily e-maily s textem a přiloženými obrázky a také elektronická přání – animace s doprovodným textem, které naleznete v příloze e-mailu nebo na webové stránce (např. www.ecards.cz).

Ze světa postupně mizí i firemní vánoční a novoroční přání, zasílané v papírové podobě zaměstnancům a obchodním partnerům. Dnes je nahrazují animovaná či dokonce interaktivní přání, rozesílaná e-mailem. Zajímavým nápadem tak často osloví mnohem více než papírové přání se zimní krajinou a zlatým písmem, nehledě na úsporu času a nákladů. Zároveň se tím otevírá možnost zasílat vánoční či novoroční přání i značnému počtu registrovaných zákazníků.

Také už dnes nikdo neshání koledy na CD nebo v mp3, stačí si sestavit seznam vánočních koled na videoserverech nebo pustit internetové rádio Českého Rozhlasu (www.rozhlas.cz/vanoce). Stejně tak dnes není vůbec žádný problém najít texty a noty vánočních koled na některém z vánočních webů (např. www.vira.cz/vanoce), kde je lze snadno vytisknout nebo odeslat na e-mail.

Internet je se stal také jednou pro vždy nejobsáhlejší studnicí receptů vánočního cukroví a vánočních pokrmů. Ve většině internetových kuchařek najdete nepřeberné množství receptů na vánoční pohoštění ze všech koutů Čech a Moravy, případně i ze zahraničí. Můžete tak například porovnat několik receptů stejného cukroví nebo si přečíst názory lidí, kteří už ten který recept vyzkoušeli a podělili se o svou zkušenost.

Snad největší proměnou, ke které nyní dochází a bude docházet, je nakupování dárků. Mnoho vánočních webů také nabízí tipy na dárky pro jednotlivé členy rodiny, můžete si tak nechat poradit a vybraný dárek pak objednat. Ne náhodou se stále více lidí vyhýbá tlačenicím v předvánočních frontách a každý, kdo má zkušenosti s nakupováním na internetu, nevidí důvod proč podstupovat shánění zboží po celém městě, když jej lze objednat v klidu od počítače i s dopravou a často i levněji. Navíc se stále více rozmáhá věnování virtuálních dárků, tedy takových, které lze předat prostřednictvím internetu (poukázky, počítačové a mobilní hry, hudba…).

Dochází tak k paradoxnímu jevu, kdy lidé stále více nakupují na internetu a do kamenných obchodů chodí spíše nasávat vánoční atmosféru. Průzkumy dokonce ukazují, že lidé objednávají přes internet více v práci než doma – zvládají tak nakoupit ještě v rámci pracovní doby a volný čas pak využívají k příjemnějším činnostem, než je shánění dárků.

Přestože to zní neuvěřitelně, usnadňuje internet i komunikaci s Ježíškem. Hlavním zprostředkovatelem na českém internetu je nekomerční projekt www.MilyJezisku.cz. Na tomto webu napíšete svá přání pro Ježíška a připojíte e-maily svých přátel, příbuzných a známých. Těmto lidem vzápětí přijde vstupní kód, kterým se přihlásí do systému a zjistí, jaké dárky si přejete. Obdarovaný pak může dále měnit a upravovat svá přání a dárci se mohou vzájemně domlouvat, kdo co koupí a postupně se odškrtávají dárky, které už někdo pořídil. Jde o velmi praktický nástroj, který svým uživatelům šetří mnoho času a starostí a umožňuje dostávat to, co si lidé opravdu přejí.

Bude-li se internet vyvíjet stejně jako dosud, dostaneme se brzy do stádia, že už si bez něj Vánoce nedokážeme představit. Osobně bych ale rád věřil, že právě internet bude tím nástrojem, který nám usnadní povinnosti spojené s Vánocemi tak, abychom se mohli více věnovat opravdovým vánočním tradicím a příjemným oslavám těchto jedinečných a pohodových svátků.

]]>


blog comments powered by Disqus
© 2018 Svět hostingu - vše o hostingu a doménách