WEBCLOUD.CZ | DOMENA.CZ

Svět hostingu - Vše o hostingu na jednom místě | Kontakt na redakci

10 technologických hitů i propadáků roku 2011

22.12.11autor: adminrubrika: Zajímavosti

Server ZDNet vybral 10 technologických novinek uplynulého roku 2011, které jsou podle něj zásadními hity, nebo beznadějnými propadáky. Hlasování, které může mít zcela opačný výsledek, než se domnívají redaktoři, můžete ovlivnit i vy. Tipnete si, jaké logo má na sobě téměř polovina z hodnocených technologických hraček?

Server ZDNet vybral 10 technologických novinek uplynulého roku 2011, které jsou podle něj zásadními hity, nebo beznadějnými propadáky. Hlasování, které může mít zcela opačný výsledek, než se domnívají redaktoři, můžete ovlivnit i vy. Tipnete si, jaké logo má na sobě téměř polovina z hodnocených technologických hraček?

Velmi nadějným produktem byl na počátku roku 2011 tablet Motorola Xoom, první zařízení svého druhu vybavené novým operačním systémem Android 3.1 Honeycomb. V souboji s iPadem však Xoom nedosáhnul právě vynikajících prodejů, a proto jej server ZDNet označuje za propadák.

Oproti tomu iPad 2, s vylepšenou hardwarovou výbavou, je prodáván v násobně větších objemech (11 milionů kusů za poslední kvartál). Lepší definici prodejního hitu roku bychom hledali jen velmi těžko.

Dalším neúspěšným produktem, který se letos objevil na trhu, je tablet BlackBerry PlayBook. Přestože se smartphony stejného výrobce těší ve firmách velké popularitě, PlayBook se od samého počátku potýkal s problémy s kvalitou. Se zajímavou hardwarovou výbavou navíc nedrží krok dodávaný software, který neobsahuje ani nativního e-mailového klienta. RIM, výrobce tabletu BlackBerry PlayBook, raději ani nesděluje čísla prodejů.

Zdánlivě nevýznamná věc, jako je zahájení výroby další barevné verze oblíbeného produktu, znamenala v případě bílého iPhonu 4 značný prodejní úspěch. Prodejní hit iPhone 4 v bílé barvě úspěšně zaplnil mezeru mezi uvedením základní černé varianty v roce 2010 a iPhonem 4S, představeným v říjnu 2011.

Obchodní tragédie s následky v řádech miliard dolarů nese jméno HP TouchPad. Nadějnému produktu s kvalitním hardwarem a operačním systémem webOS podrazil nohy sám výrobce svými neobratnými rozhodnutími.  Za výprodejovou cenu 100 dolarů se ovšem HP TouchPad stal obrovsky populárním a jeho současná cena z druhé ruky na eBay jen málokdy klesne pod dvojnásobek. Pro HP se ovšem jedná o jednoznačný propadák roku.

Přesně dle předchozího ohlášení se fantasy RPG hra The Elder Scrolls V: Skyrim začala distribuovat 11. 11. 2011. Vedle skvělých prodejů licencí hry pro PC se Skyrim stal nejrychleji prodávanou hrou v celé historii online herního portálu Steam. Zatím bylo prodáno přes 10 milionů kopií hry za více než 620 milionů dolarů.

Lákání 3D technologií neodolala ani společnost Nintendo a letos představila přenosnou herní konzoli Nintendo 3DS s autostereoskopickou technologií. Výsledek je poněkud rozpačitý – přes počáteční úspěch na japonském a americkém trhu se Nintendu nepodařilo naplnit prodejní plány a společnost přistoupila ke snížení ceny a nabídce bezplatných her.

Přestože někteří komentátoři hovořili při uvedení nového iPhonu 4S o zklamání a objevily se i některé technické problémy (slabá výdrž baterie), prodejní výsledky tomu ani zdaleka neodpovídají. Razantně inovovanému smartphonu i tentokrát zákazníci podlehli a jen za první víkend po zahájení prodeje si pořídili přes 4 miliony kusů.

Pokud může někdo hovořit o podobně kultovním statusu jako iPad, pak je to Amazon se svou čtečkou elektronických knih Kindle. V úspěšném tažení za zákazníky pokračuje i nový Amazon Kindle Fire, s velmi vstřícnou cenou 199 dolarů. Oproti předchozímu modelu se obejde bez klávesnice a nabízí barevný displej.

Desítku produktů, z toho čtveřici ze stejné stáje, uzavírá operační systém Mac OS X 10.7 Lion. Přes některé problematické funkce poháněl Lion během dvou měsíců od uvedení každý šestý počítač Mac a celkem se jej zatím prodalo přes 6 milionů kopií.

Nesouhlasíte s hodnocením ZDNetu? U každého z deseti vybraných produktů můžete hlasovat, zdali jde o hit nebo propadák uplynulého roku.

Zdroj: ZDNet.com

 


© 2018 Svět hostingu - vše o hostingu a doménách