WEBCLOUD.CZ | DOMENA.CZ

Svět hostingu - Vše o hostingu na jednom místě | Kontakt na redakci

O měření rychlosti internetu je v České republice obrovský zájem

27.12.11autor: adminrubrika: Zajímavosti

Právě probíhající projekt Evropské komise, mapující rychlost a kvalitu internetového připojení ve všech členských státech EU, vyvolal mezi českými domácnostmi nebývalý zájem.

V rámci aktuálního projektu, zkoumajícího rychlost a kvalitu internetového připojení evropských domácností, potřebuje Evropská komise získat celkem až 100 000 dobrovolníků, kteří si do své domácí sítě zapojí zařízení Whitebox, speciálně upravený router s testovacím softwarem.

Jako první ze všech členských států evropské sedmadvacítky splnila kvótu dobrovolníků Česká republika, kde bylo v poměru k počtu obyvatel nutné získat 3 000 dobrovolníků z českých domácností. Prozatím se přihlásilo již více než 3 800 českých uživatelů internetu, kteří se chtějí do průzkumu zapojit. Rychlé splnění kvóty na bezmála 130 % katapultovalo Českou republiku na první příčku zájemců o zařízení Whitebox ze všech států Evropské unie. Všichni zájemci tak pravděpodobně nebudou mít možnost měření se zúčastnit.

Další zemí, která již naplnila potřebný počet dobrovolníků, je Dánsko, kde se k průzkumu přihlásilo více než 2 150 domácností (pro relevantní výsledek průzkumu bylo třeba získat 2 000 dobrovolníků). Naopak nejméně dobrovolníků se k průzkumu prozatím přihlásilo v Lucembursku – z 1 500 domácností nutných pro získání dat o připojení k internetu si jich zatím jen 87 objednalo zařízení Whitebox. Nezájem panuje také v Nizozemí, kde se k účasti v průzkumu přihlásilo zatím pouze 280 domácností, což představuje pouze 3 % potřebných dobrovolníků. Podobná situace je také v Rakousku, kde zájem o účast v průzkumu projevilo prozatím jen 160 domácností (7 % z potřebného množství dobrovolníků). Přibližně ze 45 % naplnili kvótu slovenští uživatelé internetu, když se k průzkumu přihlásilo necelých 900 domácností z potřebných 2 000.

Významná část Evropanů ještě nikdy nepoužila internet

Nábor dobrovolníků pro projekt měření rychlosti a kvality internetového připojení bude pokračovat i po Novém roce. Celkem má Evropská komise v rámci své digitální agendy vyhrazeno na investice do rozvoje širokopásmového internetového připojení v letech 2014–2020 až 9,2 miliardy euro.

Zdroj: Digitální agenda Evropské komise


© 2018 Svět hostingu - vše o hostingu a doménách