WEBCLOUD.CZ | DOMENA.CZ

Svět hostingu - Vše o hostingu na jednom místě | Kontakt na redakci

IGNUM slaví třetí narozeniny

29.02.12autor: adminrubrika: Články

Založení firmy v poslední únorový den přestupného roku má obrovskou výhodu – stárnete 4x pomaleji než všichni ostatní. Právě to je případ společnosti IGNUM, která dnes slaví vlastně teprve třetí výročí svého založení, ke kterému došlo 29. února 2000.

Pokud se přeneseme o 12 let zpět, zjistíme, že běžný hosting webových stránek s kapacitou 10 MB přišel asi na 1 000 Kč měsíčně a jeho zřízení trvalo přibližně týden. Vypadá to jako ideální příležitost pro nové hostingové firmy, které budou s nadšením a radostí takovou službu poskytovat lépe a levněji.

Robert Prokeš, zakladatel firmy IGNUM, začal tedy kromě běžných starostí studenta gymnázia řešit i problém, kde sehnat dva DNS servery. Nakonec pomohl kamarád s počítačem a pevnou linkou o rychlosti 64 kb/s. Pro lepší představu – takový server měl procesor Celeron s taktem 433 MHz, 256 MB RAM a 40 GB HDD a běžel na něm DNS server, mailserver, statistika i monitoring. Ano, někdy bylo těžké i jen dozvědět se o tom, že došlo k výpadku. Umístění v datovém centru znamenalo uložení serveru do police kdesi ve sklepě a připojení ke sdílené internetové lince s rychlostí 2 Mb/s.

V době před globálním oteplováním bylo chlazení v datových centrech řešeno pasivně

S růstem významu kvalitního hostingu se zvyšovalo i zabezpečení datových center. Během pražského zasedání Mezinárodního měnového fondu v roce 2000 asistovali při servisním zásahu na serveru IGNUM dokonce i policejní odstřelovači. Jako náhodou se totiž serverovna nacházela hned vedle pražského kongresového centra.

S navyšováním výkonu serverů bylo již třeba řešit chlazení aktivně – typicky vrtačkou

Jako účetní systém sloužil Excel a jednočlenný tým nonstop technické podpory prostě jen nechodil spát. S příslušným vybavením (4kg notebook s Windows 95 a mobilní telefon s datovými přenosy rychlostí 9,6 kb/s) mohla technická podpora vycestovat i na zahraniční dovolenou. K účtu za hotel stačilo přičíst 5 000 Kč za připojení k internetu při řešení servisního zásahu.

Díky modernímu vybavení byla technická podpora dostupná skutečně kdykoli a kdekoli

První opravdové sídlo IGNUM bylo na Novotného lávce, kde se kancelář o rozloze 8 m2 stala útočištěm pro elitní linuxové hackery. Pro některé z nich bylo dalším působištěm bohnické sanatorium a v jenom případě i vazební věznice.

 

Přestože jsou společnosti IGNUM, technicky vzato, teprve tři roky, nese si s sebou řadu cenných zkušeností. Například že:

  • Server na kolečkách opravdu může projet sklem zadních dveří auta.
  • Při průjezdu garážovými vraty je vhodné počkat, až se opravdu zvednou.
  • Interval semaforu na křižovatce Ohrada je dostatečně dlouhý na usnutí po nočním servisním výjezdu.
  • Zákazník je vždy na prvním místě.

Děkujeme Vám za důvěru!

Tým IGNUM

IGNUM dnes

  • Počet zaměstnanců: 30 + externí spolupracovníci
  • Počet hostovaných virtuálních serverů: přes 300
  • Celkový počet hostingů: více než 38 600
  • Počet hostovaných managed a dedikovaných serverů: přes 300
  • Počet spravovaných CZ domén: téměř 117 000

 


© 2018 Svět hostingu - vše o hostingu a doménách