WEBCLOUD.CZ | DOMENA.CZ

Svět hostingu - Vše o hostingu na jednom místě | Kontakt na redakci

Počet doménových sporů stále roste

30.08.12autor: adminrubrika: Internet, Zajímavosti

Mezinárodní organizace The World Intellectual Property Organisation oznámila, že letos bude řešit rekordní počet doménových sporů a případů cybersquattingu.

Do sporů o domény spojené s jejich jménem se stále častěji pouštějí držitelé prestižních značek. Příkladem z poslední doby může být úsilí Gucci získat kontrolu nad doménou guccishoponline.org, kterou si zaregistroval jeden e-shop. Mezi další luxusní značky, které v posledních 12 měsících řešily spory o domény, patří například i Swarovski, Armani, Burberry, Cartier či Dior.

Původci rostoucího počtu doménových sporů jsou stále častěji čínské firmy, které na doménách se známými jmény prodávají padělky zboží světových značek. Za dalšími spory jsou spekulativní registrace, prováděné s cílem výhodně zpeněžit atraktivní doménová jména.

Mezinárodní organizace The World Intellectual Property Organisation (WIPO), která je poslední instancí při řešení doménových sporů, oznámila, že za posledních 12 měsíců již řešila téměř 3 000 případů, což je nejvíce od roku 2007. Zatímco za celý rok 2011 rozhodovala WIPO 2 764 sporů o držení domén, letos se jedná již o 1 931 případů. Obdobím s pravidelně nejvyšším počtem podaných stížností je navíc až poslední část roku, proto lze očekávat, že letošek bude co do sporů o domény opravdu rekordním.

Například již zmíněná značka Gucci jen letos předložila WIPO šest případů, ve kterých chce získat kontrolu nad více než stovkou domén, jako jsou cheapguccionsale.com, guccishoponline.org a další. Rakouská firma Swarovski vyhrála od roku 2010 celkem 32 doménových sporů a společnost Apple letos v květnu zvítězila ve sporu o doménu iphone5.com, přestože zatím neuvedla žádný produkt tohoto jména.

Odborníci varují, že počet doménových sporů může dále významně narůst v příštím roce, kdy se očekává spuštění nových generických domén nejvyššího řádu.

Zdroj: The Guardian.


© 2018 Svět hostingu - vše o hostingu a doménách