WEBCLOUD.CZ | DOMENA.CZ

Svět hostingu - Vše o hostingu na jednom místě | Kontakt na redakci

Evropští operátoři chtějí zdražit přenosy dat

13.09.12autor: adminrubrika: Internet

Podle evropských provozovatelů datových sítí by měly firmy jako Google, Facebook či Microsoft přispívat na jejich provoz.

Téměř čtyřicet evropských telekomunikačních operátorů sdružuje lobbistické uskupení ETNO, které má za cíl prosadit zdanění internetových gigantů, kteří využívají celosvětovou síť ke svému podnikání, aniž by se podíleli na dalším rozvoji infrastruktury.

 

Podle sdružení ETNO nebudou již brzy klesající zisky operátorů stačit na další vylepšování telekomunikačních sítí, a proto by se na nezbytných investicích měli podílet i provozovatelé úspěšných internetových služeb. Kvůli neustále rostoucímu podílu multimediálního obsahu šířeného po internetu totiž koncoví zákazníci žádají stále rychlejší a kvalitnější připojení.

ETNO navrhuje model plateb, využívaný u mezinárodních telefonních hovorů, kdy za přenos platí odesílatel dat a cenu stanovuje provozovatel sítě, ve které se nachází jejich příjemce. Například YouTube je typickým odesílatelem obsahu a měl by tedy evropskému operátorovi zaplatit za doručení videa koncovému uživateli.

Proti podobnému způsobu účtování za přenos dat po internetu protestuje například sdružení ICANN nebo společnost Cisco, podle které by toto opatření mohlo odříznout rozvojové země od celosvětové sítě, jelikož si místní provozovatelé internetových služeb nebudou moci dovolit platit další poplatky operátorům.

Podle slovenského deníku SME se bude návrhem operátorů sdružených v ETNO ještě do konce roku zaobírat i Organizace spojených národů.

Zdroj: Zive.sk.


© 2018 Svět hostingu - vše o hostingu a doménách