WEBCLOUD.CZ | DOMENA.CZ

Svět hostingu - Vše o hostingu na jednom místě | Kontakt na redakci

Nejstarší počítač na světě je opět v provozu

26.11.12autor: adminrubrika: Zajímavosti

Britské národní muzeum počítačů v Buckinghamshiru vytavilo nejstarší digitální počítač na světě.

Vzácný muzejní exponát počítače nazvaného WITCH (Wolverhampton Instrument for Teaching Computation) sestavovali technici do funkčního stavu více než tři roky. Stroj s hmotností přes 2,5 tuny byl vyroben v roce 1951, aby sloužil britským vědcům při výzkumu atomové energie. Jeho dalším působištěm byla technická univerzita ve Staffordshire, která vyhrála soutěž o nejlepší záměr využití stroje pro vzdělávací účely. Při výuce studentů sloužil WITCH až do roku 1973.

Zdroj: wikimedia.org

Se svým na dnešní poměry mizivým výpočetním výkonem pomáhal WITCH vědcům při složitých výpočtech, než byl po 15 letech činné služby nahrazen novějšími počítači. Poté byl na krátkou dobu vystaven v muzeu a posléze rozebrán a uložen v depozitáři. Nejstarší počítač byl uskladněn velmi dobře, a tak bylo možné při jeho obnově použít většinu původních součástek – například necelou pětistovku relé nebo přes 800 doutnavek.

Nyní je počítač WITCH v provozuschopném stavu a slouží jako exponát připomínající stav britských technologií v 50. letech minulého století.

Zdroj: BBC.


© 2018 Svět hostingu - vše o hostingu a doménách