WEBCLOUD.CZ | DOMENA.CZ

Svět hostingu - Vše o hostingu na jednom místě | Kontakt na redakci

Twitter vystopuje chřipkovou epidemii

01.02.13autor: adminrubrika: Archív

Nový výzkumný projekt pomáhá odhalit vznik chřipkové epidemie pomocí souřadnic a hashtagů obsažených v jednotlivých tweetech. Měl by pomoct při přípravě zdravotnických center a zmírnění dopadl nemoci pomocí včasného očkování a upozornění občanů.

Chřipková epidemie ohrožuje každý rok miliony lidí po celém světě, především pak v Evropě a Severní Americe. Několikadenní pracovní neschopnost a pár dní v posteli jsou z pohledu jednotlivce maličkostí, na kterou si během života zvykne. V masovém měřítku jsou však ve hře citelné dopady na společnost. Pokud pomineme znatelný vliv na pracovní výkonnost týmů a firem, ve kterých nemocní zaměstnanci vypadnou z roztočeného soukolí, dochází k vážnému ohrožení zdraví osob se sníženou obranyschopností, mladých dětí a starších spoluobčanů.

tweet

Je proto zcela logické, že se výzkumné organizace snaží zmírnit dopady chřipkových i jiných epidemií a neustále přicházejí s čím dál efektivnějšími způsoby předvídání jejího vzniku i postupu.
Jednou z atraktivních metod dneška je analýza tweetů. Vědci z Johns Hopkins University využívají Twitteru tak, aby jim sdělil, kde se nachází koncentrace nachlazených a nemocných uživatelů a podle toho se snaží odhalit případný nástup chřipkové epidemie.
Díky GPS souřadnicím obsažených v tweetech, hash tagům a úctyhodnému objemu dat – průměrně 340 milionů tweetů denně – mohou celkem přesně určovat chřipkové trendy.
„V systému je spousta mezer, které nám Twitter pomůže vyplnit,“ řekl profesor Mark Dredze z Johns Hopkins University. Informace v reálném čase poskytované sociálními sítěmi jsou velmi hodnotné a jejich využívání ve výzkumech je stále populárnější. Mark Dredze také řekl, že je nutné eliminovat statusy, které nejsou relevantní a hashtag jako #sick nebo #flu v nich není spojen s chřipkou.
„Největší výhodou užívání nástrojů sociálních sítí a Googlu je, že jsou daleko rychlejší než CDC,“ řekl Michael Paul, doktorand účastnící se projektu na Johns Hopkins University.

Výzkum využívající informace twitteru není první svého druhu:

flu

University of Rochester vytvořilo aplikaci Germ Tracker, která sleduje chřipkové trendy ve velkých městech stejným způsobem. Na ní je zajímavé to, že lze jednotlivé tweety rozkliknout a přečíst si jejich znění. Pokud se například dočtete, že hashtag #sick je užit ve spojení s rozbitým autem nebo špatnou náladou, můžete jej označit jako nerelevantní a zpřesnit tak údaje v aktuální databázi.

googleflu
Druhým podobným projektem je Google Flu Trends z roku 2009. Vznikl ve spolupráci s Center for Diseade Control a jeho výstup byl založený na výsledcích vyhledávání Googlu.

Zdroj: CNN


© 2018 Svět hostingu - vše o hostingu a doménách