WEBCLOUD.CZ | DOMENA.CZ

Svět hostingu - Vše o hostingu na jednom místě | Kontakt na redakci

iTrendy: Protézy ovládané přes iPhone – bionická paže i-limb ultra.

09.05.13autor: Adminrubrika: Archív

Nová naděje na normální život s amputovanou končetinou je propojení iPhonu a bioniky. Všechna důležitá nastavení bionické náhrady ruky jsou uložena ve smartphonu. Americká společnost Touch Bionics nabízí šanci na normální život všem, kteří měli tu smůlu a přišli během života o ruku nebo prsty.

ruka

Americká společnost Touch Bionics vyvinula pro iPhone aplikaci, která pomáhá ovládat jejich nejnovější model bionické ruky. Ruky tak šikovné, že zvládne i jemnou motoriku, jakou je zavazování tkaniček nebo stavění LEGO.
V čem je ovládání iPhonem tak revoluční a na co je vlastně potřeba?
Pacient bionickou náhradu ruky ovládá pomocí svalů na předloktí. Ty jí ovšem neposkytují dostatek informací, aby zvládla napodobit přesně ten pohyb, který si pacient přeje. Při testování prvních verzí nevyužívajících smarphone musel pacient navštěvovat protetika, aby spolu konzultovali jednotlivá nastavení ruky. Ta pak byla uzpůsobená například na otevírání dveří, podávání ruky, uchopování předmětů a podobně. To bylo zdlouhavé a značně neefektivní. Protézy proto nebyly tak praktické, jak by si pacient přál.

ruka2

Rozšíření chytrých mobilních telefonů je ale průlomem v bionice. V aplikaci, kterou má pacient ve svém smartphonu, jsou uložena nastavení jeho bionické protézy. Výše jmenované funkce a mnoho dalších, které si pacient navolí a subjektivně nastaví jejich nuance, jsou dostupné na displeji iPhonu. Jednou rukou tak může hravě nastavit to, co bude dělat druhou. V případě amputace obou končetin je samozřejmě využíván stylus.
Bionická paže je pokryta syntetickým materiálem, který by mohl být bez problému nahrazen materiálem, na který dotyková obrazovka reaguje, tak jako u stylusu(poz. redaktora)

Touch Bionics je lídrem ve vývoji bionických technologií. Na videu, které to potvrzuje, můžete vidět, jak přirozené chování ruka nabízí. Vývoj bionických technologií je do značné míry podporován americkou armádou, jejíž vojáci jsou nejčastěji postiženými. Vývoj je velmi nákladný a zvyšuje cenu podobných náhrad. Bionické paže vyjdou na 100 000 dolarů (bezmála 2 000 000 Kč). Touch Bionics nabízí několik provedení, která jsou dále upravena přesně podle daného pacienta. Jejich portfolio umožňuje vrátit funkci předloktí, ruce nebo jednotlivým prstům. Jednodušší náhrady mají přepínání funkcí manuální, skrze dotykové body v dlani.

Zdroje: ČT24, touch bionics


© 2018 Svět hostingu - vše o hostingu a doménách