WEBCLOUD.CZ | DOMENA.CZ

Svět hostingu - Vše o hostingu na jednom místě | Kontakt na redakci

Novodobé bezpečností hrozby: Šťavnaté cíle hackerů

13.08.13autor: Adminrubrika: Archív

Vše co je připojeno k síti je zároveň potenciálním cílem hackera. Elektronika si čím dál více rozumí s internetem a proto nás v budoucnu čekají nejrůznější hrozby. Na ty nejšťavnatější poukázala výroční konference DefCon a Black Hat v Las Vegas.

blackhatdefcon
Před nedávnem zesnulý Barnaby Jack, světoznámý počítačový expert, před svou smrtí oznámil, že dokáže ovládnout jakýkoliv kardiostimulátor, který v oblasti devíti metrů detekuje. Po jeho kousku s hackunutým bankomatem šlo o více než důvěryhodné tvrzení. Čeká něco podobného i novinku Google Glass? A co ostatní zázraky nového věku inteligentní elektroniky?

Na dálkové ovládání, ale není to hračka. Co je to?
I když je stále populární napojit se na cizí počítač a pokoušet se získávat nejrůznější informace nebo jen tak někomu znepříjemňovat život, hackerům chystá budoucnost šťavnatější úlovky. Například Googlem testované automobily bez řidiče.

toyota
Toyota spolupracuje s Googlem na vývoji auta bez řidiče – Lexus prošpikovaný elektronikou a senzory.

Auto bez šoféra řízené pomocí GPS a sérií nejrůznějších čidel je prostě robot, a jako takový je ideálním cílem pro hackera. Problémem však je, že místo několika ztracených souborů nebo provalených tajemství může jít o život. Australský hacker Zoz označil hackování takových vozidel za nevyhnutelné.

Jaké škody lze podobných útokem napáchat zjišťovali za podpory americké DARPA Charlie Miller a Chris Valasek. Po vytvoření softwaru schopného nabourat systém vozu dokázali ovládat jeho brzdy, motor, světla nebo klakson.

Toyota, která se vývojem vozů zabývá, nepovažovala testy napřímo připojeným kabelem za prokazatelné a upozornila, že se zaměřuje hlavně na ochranu proti bezdrátovému napadení.

Špehované telefony
Než však hacker napadne vaše auto po cestě do práce a přeladí vám drze radio, budete čelit jiné hrozbě. Novou alfou a omegou hackerů by se měl stát smartphone. Kevin McNamee názorně ukázal, jak se z vašeho chytrého společníka stane špionážní zařízení špehující každý váš pohyb, telefonát a zprávu. Údaje pak předá třetí straně aniž by ste vy něco tušili. Přidal škodlivý kód do oblíbených Angry Birds. Pod lampou je totiž největší tma.

Přespříliš chytrá domácnost
Pravdou však zůstává, že čím více jsou smartphony využívané, tím spíše se zaměří pozornost i na jejich bezpečnost. Proto jim budeme moci svěřit více informací a více funkcí.
Například chytrá domácnost ovládaná chytrým telefonem je hudba budoucnosti, která už v dnešní době díky centrálním počítačům a žaluziím ovládaným pomoci aplikace začíná znít reálně.

Proč tedy napadat mobilní telefon, když lze nabourat celý dům. Bohužel nelze očekávat, že by takovou možnost využil jen soused vtipálek, který by vám otevřel okna za deště. Nabízí se vše od hacknutého zámku po špehování pomocí elektroniky.

Výzkumníci Aaron Grattafiori a Josh Yavor objevili bug televize Samsung Smart TV, díky kterému ji bylo možno vzdáleně zapnout a sledovat video pomocí její kamery. Samsung uvedl, že se jedná o softwarovou chybu, která je aktualizací odstraněna. Stále však platí poučka bezpečnostních expertů, že je takovou kameru pro jistotu snazší zalepit kusem černé pásky.

Zdroje: CNN, CBS


© 2018 Svět hostingu - vše o hostingu a doménách