WEBCLOUD.CZ | DOMENA.CZ

Svět hostingu - Vše o hostingu na jednom místě | Kontakt na redakci

Hudba budoucnosti začíná znít reálně. Hypersonické letadlo a přepravní kapsle Hyperloop

24.08.13autor: Adminrubrika: Archív

Sci-fi příběhy jsou plné představ o dopravě budoucnosti. Pokud autor tzv. neodflákne svou fantazii řečmi o teleportu, představuje většinou kosmické lodě, rychlé metro nebo vznášedla. Funkčnost mnohých vynálezů naráží na fyzikální zákony a nemožnost jejich překonání pomocí současných či představitelných technologií. Stojí však za povšimnutí, že ze dvou břehů Atlantiku přišla zpráva o vývoji nového způsobu dopravy.

skylon

K radosti technofilovi se jedná o dva zcela odlišné a odvážné koncepty. Oba však mají aroma skutečnosti a před jejich startem je zdržuje jen pár let výzkumu a několik miliardových investic.

Let Los Angeles – ISS v 17:00 opožděn.
První z dvojice novinek je ve své podstatě projekt první skutečné vesmírné lodi. Ne tedy takové, jaké známe ze Star Wars nebo Star Treku. Spíše se bude jednat o nástupce legendárního letadla Concorde. Ten byl označován jako supersonický. Skylon jde o stupeň výš.

skylon2

Projekt Skylon získal dotaci 60 milionů liber po tom, co úspěšně proběhly testy jeho pohoné jednotky. Tou by měla být dvojice motorů typu SABRE. Jejich specifikum je v tom, že dokáží spalovat směs kyslíku a vodíku v podmínkách na okraji atmosféry. Technický problém, který bylo potřeba úspěšně vyřešit, tkví v nutnosti během setiny sekundy ochladit kyslík na teplotu -150°C. Ten bude při rychlostech Mach 5 dosahovat teploty 1000°C a jeho proud bude silnější než tornádo.

Dopadne-li vše úspěšně, můžeme se těšit na novou éru vojenství a cest do kosmu.

Potrubní pošta do L.A.

Doprava, v porovnání se Skylonem, lokálního charakteru se rýsuje v USA. Zakladatel PayPalu Elon Musk uveřejnil svůj vážný zájem o rozvoj technologie Hyperloop. Výhledově mluví o čtyřech letech, po kterých by mohlo začít testování. Oč se jedná?

Hyperloop je koncept pozemní přepravy pomocí kapsle jedoucí rychlostí kolem 1300km/h. Dva tubusy tvořící koridor Hyperloopu pokryté solárními panely by vedly z Los Angeles do San Francisca. Taková cesta by trvala 35 minut – doba je odvozena od potřebného zpomalování v určitých úsecích.

loop

Kapsle se budou v tubusu pohybovat pomopcí elektromagnetického pole. Budou klouzat po vzduchových polštářích vytvářených kompresorem, který řeší i zásadní airodynamický problém. Tím je potřebné odsávání vzduchu tlačeného celou soupravou v tunelu.

Podobný způsob dopravy by snadno konkuroval dopravě letecké.

Zdroje: BBCBBC


© 2018 Svět hostingu - vše o hostingu a doménách